۲۸ مرداد روز جهانی عکاسی

۲۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۲ کد : ۶۰۵۳ اخبار
تعداد بازدید:۶۷
۲۸ مرداد روز جهانی عکاسی

روز جهانی عکاسی

۱۹آگوست مصادف با 28 مرداد  به عنوان روز جهانی عکاسی نامگذاری شده است ، که هدف آن الهام بخشیدن به عکاسان سراسر جهان برای به اشتراک گذاشتن یک عکس واحد با یک هدف ساده است: جهان خود را با جهان به اشتراک بگذارند.

ظاهرا پیشنهاد نامگذاری ۱۹ آگوست بعنوان روز جهانی عکاسی نخستین بار توسط انجمن‌های عکاسی در آمریکا اعلام شد ولی شورای عکاسی بین‌المللی هند در سال ۱۹۹۱ نخستین نهادی بود که این روز را رسما بعنوان روز جهانی عکاسی جشن گرفت و از آن هنگام تا امروز هر سال کشورهای بیشتری این تاریخ را بعنوان «روز جهانی عکاسی» در تقویم‌های خود ‌گنجانده‌اند. در سال 2010  یک جوان استرالیایی به نام کُرسکه آرا (Korske Ara)

وبسایتی به آدرس  worldphotographyday.comراه‌اندازی کرده است که  امکان عضویت رایگان در آن برای همه‌ی عکاسان میسر است. در صورت عضویت در سایت، افراد می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند. همچنین در این روز برنامه‌هایی مانند سخنرانی، گردهمایی، جلسات نقد و بررسی آثار عکاسی و رویدادهای رقابتی و غیررقابتی زیادی در سراسر جهان از سوی انجمن‌ها، گالری‌ها، شوراها، نهادها و وب‌سایت‌های مرتبط با عکاسی برگزار می‌شود.

۱۹ آگوست به علت اختراع داگرئوتایپ، روز جهانی عکاسی نام گرفت. داگرئوتایپ یا داگرئوتیپ (daguerréotype) نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفاده تجاری از عکاسی است. داگرئوتایپ  توسط لوئی داگر مخترع و عکاس فرانسوی در سال 1837 میلادی اختراع شد.

 البته قدیمی ترین عکس دائمی ثبت شده متعلق به ژوزف نیپس اشراف زاده فرانسوی است که در سال 1826 طی فرآیندی که خود نیپس آن را هلیوگرافی نامید از چشم انداز اتاقش گرفت.

دو سال پس از اختراع لوئی داگردر سال ، 1839 آکادمی علوم فرانسه آن را به رسمیت شناخت و آن را به مردم جهان معرفی کرد.

 

داگرئوتایپ در ایران

داگرئوتایپ نخستین بار در زمان محمد شاه قاجار وارد دربار ایران شد و در اواسط دسامبر 1842 مصادف با آذر 1221نخستین عکس در ایران ثبت شد.

 

تنها عکس باقی مانده ایرانی که توسط داگرئوتایپ ثبت شده است.